Parfemy.cz


Výroba čokolády

Čokoláda

Hlavními surovinami pro výrobu čokolády jsou kakao, tuk, cukr a sladidlo. Nejdůležitější surovina - kakaové boby jsou semena kakaových plodů, lusků. Tyto plody mohou vážit až 0,5 kg a jsou nafialovělé barvy. Zralé plody se zbavují své dužiny a kakaové boby jsou poté upravovány fermentací, suší se, čistí a praží.

Výroba čokolády je zajímavý proces se čtyřmi hlavními částmi. V první fázi výroby čokolády je použita takzvaná válcovací stolice. Toto zařízení slouží k zjemnění chuti čokolády. Čokoládová hmota je na stolici nejdříve nalita a poté roztírána.

Dalším krokem výroby čokolády je konšování. Při konšování čokoláda získává lepší chuť díky přidání dochucovadel a emulgátorů. Výsledná čokoládová hmota se míchá, šlehá a provzdušňuje. Právě provzdušnění výrazně zlepší chuť čokolády. Konšování probíhá podle druhu čokolády jeden až dva dny.

Výroba čokolády pokračuje takzvanou temperací. Díky temperaci se z čokolády neoddělují tuky a čokoláda získá svou křehkost a lesklý povrch. Poté je čokoláda plněna do forem.

Poslední částí je chlazení čokolády, při které čokoláda chladne v chladících skříních. Po ztuhnutí se vyklepne z forem a je balena.

Výroba čokolády

Čokoláda je klíčovou složkou v mnoha potravinách, jako jsou mléčné koktejly, čokoládové tyčinky, sušenky a jiné. Je hodnocena jako jedna z nejvíce oblíbených příchutí v Severní Americe a Evropě. Čokoláda je produkt, který vyžaduje složité postupy ve výrobě. Jedná se o sběr kakaových bobů, rafinaci kakaových bobů, čištění, koučování a broušení. Zpracované kakaové boby jsou pak vyvezeny do zpracovatelských zemí, kde jsou zpracovávány do podoby čokoládových výrobků.

Sklizeň Kakaa & zpracování kakaa

Produkce čokolády začíná sklizní kakaových bobů na v lesích. Kakaové boby pochází z tropických jehličnatých stromů Kakao, jako je Theobroma kakao, které rostou ve vlhkých nížinných tropech Střední a Jižní Ameriky, Západní Afriky a jihovýchodní Asie. Kakaové boby se sklízejí ručně v lese. Kakaové boby jsou podobně jako káva rozváženi do celého světa a poté se třídí dle jakosti a dle země původu, každá země jim dává jiný chuťový charakter. Je to dáno podnebím, vlastnostmi půdy a vlhkostí. O zemi původu čokolády se skoro vždy, respektive na všech lepších čokoládách dočtete přímo z obalu, stejně jako o obsahu kakaa.


Reklama

Příbory z nerezavějící oceli.

Rozdíly

Známe všechny rozdíly


Krasa.cz